XXV lecie Śląskiego Cechu Optyków 21.09.2019

W 2019 roku mija ćwierć wieku czyli 25 lat istnienia Śląskiego Cechu Optyków w Katowicach. Spoglądając wstecz, aż trudno uwierzyć, że już tyle czasu upłynęło odkąd po działaniach w ramach Komisji Branżowej Optyków, a później Stowarzyszeniu Optyków Polskich i jego samorozwiązaniu w 1994r, śląscy optycy podjęli decyzję o powołaniu Cechu. Miało to miejsce 18.06.1994r w Katowicach podczas zebrania założycielskiego Śląskiego Cechu Optyków, po którym w dniu 13.12.2014 r. Sąd Rejonowy w Katowicach dokonał oficjalnej rejestracji naszego Cechu. Byliśmy trzecim po Międzywojewódzkim Cechu Rzemiosł Optycznych w Poznaniu i Dolnośląskim Cechu Optyków we Wrocławiu branżowym cechem optycznym w Polsce.

Po powołaniu kolejnych Cechów w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, na zebraniu założycielskim w dniu 20.01.1996 do życia powołana została Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna. Od momentu powstania KRIO przedstawiciele naszego Cechu aktywnie uczestniczą we wszystkich jej pracach będąc członkami wszystkich jej organów statutowych.

Przez wszystkie lata swojego istnienia Cech starał się godnie nawiązywać do wieloletniej tradycji zorganizowanej działalności optyków na Śląsku reprezentując zrzeszonych optyków w kontaktach z regionalnymi organami administracji państwowej i samorządowej, organami skarbowymi, Narodowym Funduszem Zdrowia, organizując liczne kursy i szkolenia, spotkania integracyjne, wyjazdy na krajowe i zagraniczne imprezy targowe, wyjazdy turystyczne. W 2007 roku – za przykładem innych cechów i KRIO – ufundowany został sztandar Śląskiego Cechu Optyków.

Dwudziestopięciolecie istnienia Śląskiego Cechu Optyków jest dobrym momentem do podsumowania naszej działalności w odświętnej, urodzinowej atmosferze. Dlatego postanowiliśmy zaprosić Państwa do udziału w obchodach Jubileuszu XXV- lecia Śląskiego Cechu Optyków, które odbędą się 21.09.2019 roku w Zabrzu.

Obchody rozpoczną się od uroczystej Mszy Świętej w Kaplicy Świętej Barbary w Kopalni GUIDO w Zabrzu, znajdującej się w podziemiach kopalni na poziomie 170 metrów.Po Mszy Świętej zaprosimy Państwa do wspólnego zwiedzania kopalni na poziomie 320 m. i przeżycia podziemnej przygody, oraz na tradycyjny śląski obiad, który przygotowany zostanie w Sali Łaźni Łańcuszkowej w Sztolni Królowej Luizy. Dalsza cześć uroczystości odbędzie się w Hotelu Diament w Zabrzu, gdzie na przywitanie wystąpi zespół dęty Silesian Brass Quartet, następnie odbędzie się część oficjalna, a po niej do wspólnej zabawy porwie nas muzyka w wykonaniu zespołu SWEET COMBO.

Wstępny program Jubileuszu 25 lecia przedstawia się następująco:

Sobota 21.09.2019 r.

Godz. 9.00-10.00 Zakwaterowanie w Hotelu Diament Zabrze (3 Maja 122A, 44-100 Zabrze )
Godz. 10.00 Zbiórka pod Hotelem i przejazd autokarem pod Kopalnię GUIDO w Zabrzu
Godz. 11.00- 11.40 Msza Święta w Kopalni GUIDO na poziomie 170
Godz. 12.00-13.00 Zwiedzanie Kopalni GUIDO ( poziom 320 )
Godz. 14.00-15.30 Obiad w Łaźni Łańcuszkowej w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu ( ul. Wolności 408, 41-806 Zabrze )
Godz. 15.30-16.00 Przejazd do Hotelu Diament
Godz. 16.00-18.00 Zakwaterowanie w Hotelu Cd, czas wolny
Godz. 18.00-18.30 Występ zespołu dętego Silesian Brass Quartet
Godz. 18.30 -20.00 Część oficjalna uroczystości XXV – lecia Śląskiego Cechu Optyków
Godz. 20.00-21.30 Uroczysta kolacja, tort urodzinowy
Godz. 21.30…. zimny bufet, zabawa taneczna z zespołem SWEET COMBO

Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystości obchodów XXV lecia Śląskiego Cechu Optyków. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w biurze Cechu ( tel. 32 78 10 658, email: scokatowice@wp.pl ) w terminie do 20.08.2019 r.

Zaprzyjaźnione firmy branży optycznej serdecznie zachęcamy do sponsoringu uroczystości.

Za Zarząd Śląskiego Cechu Optyków w Katowicach

Aleksander Filak – Prezes Zarządu

WAŻNE INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW

Kopalnia GUIDO to unikat na skalę światową, bowiem zachowane wyrobisko nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Skansen tworzą korytarze na poziomach 170 i 320 metrów oraz zespół zabudowy powierzchniowej wraz z wyposażeniem technicznym. Pod ziemię zjeżdża się w autentycznej szoli, takiej samej, jaką używają górnicy na czynnych kopalniach. Ekspresowy zjazd w ciemnościach zajmuje zaledwie kilkadziesiąt sekund!

Poziom 170

Poziom 170 zwany poziomem Świętej Barbary znajduje się w najstarszym udostępnionym obecnie rejonie Kopalni GUIDO. Obejmuje zabytkowe wyrobiska, komory technologiczne oraz stajnie- większość z tych pomieszczeń ma jeszcze ślady prac dawnych górników i autentyczny, górniczy klimat. Duże wrażenie na zwiedzających robi także kaplica z witrażem i rzeźbą świętej Barbary.

Poziom 320
Wyrobiska na tym poziomie są utrzymane w stanie jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego, kiedy to górnicy po raz ostatni zakończyli pracę i opuścili kopalnię. To właśnie tutaj znajduje się najgłębiej położona w kopalni węgla kamiennego trasa turystyczna w Europie! Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Tutaj przekonamy się, jak wygląda ciężka praca górnika, w jakich warunkach wydobywa się węgiel oraz co matka natura potrafi zrobić z kopalnianym chodnikiem, który nie jest zabezpieczony obudową górniczą. Przejdziemy przez prawdziwy labirynt górniczych wyrobisk – momentami będzie stromo i ciasno! Pamiętaj, że na całej trasie turystycznej należy zawsze mieć kask chroniący głowę. Choć Kopalnia Guido od lat nie wydobywa węgla, to na trasie turystycznej go nie brakuje. Podczas zwiedzania zobaczysz go co najmniej cztery razy, i to w zupełnie surowej formie pokładu o grubości nawet do dwóch metrów.

Ważne informacje dla zwiedzających:
• Temperatura pod ziemią wynosi 13-16 stopni niezależnie od pory roku;
• Zalecany odpowiedni ubiór i obuwie z płaską podeszwą !!!
• Z uwagi na różnice ciśnień, odradzamy zwiedzanie osobom z ciężkimi schorzeniami;
• Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem.

Łaźnia Łańcuszkowa


Powstała w 1890 roku Łaźnia Łańcuszkowa jest centralną częścią kompleksu Sztolni Królowa Luiza. To potężna budowla o industrialnym klimacie – 125 lat historii śląskiego górnictwa ukrytej w historycznych łańcuszkach, ceramicznych kafelkach i czerwonej cegle.

We wnętrzu częściowo zachowała się oryginalna ceramika, system natrysków, a także fragment szatni z hakami i łańcuszkami. To trzy połączone ze sobą sale o wyjątkowej architekturze i niebywałych możliwościach aranżacyjnych, które stanowią przestrzeń umożliwiającą organizowanie różnego rodzaju eventów.

Hotel DIAMENT Zabrze (ul. 3-go Maja 122a ,41-800 Zabrze, www.hotelediament.pl/hotele/hotel-diament-zabrze )

Hotel Diament to hotel w Zabrzu przy ul. 3-go Maja 122a , usytuowany jest kilka minut od centrum miasta, autostrady A4, A1 i Drogowej Trasy Średnicowej, oraz zaledwie kilkaset metrów od kopalni Guido.

Eleganckie i przestronne wnętrza sali bankietowej pozwalają na organizację wszelkiego rodzaju przyjęć i spotkań okolicznościowych.

SWEET COMBO

SWEET COMBO to Zespół Muzyczny wykonujący przede wszystkim tzw. „evergreens” czyli Złote Przeboje światowej i polskiej muzyki rozrywkowej – wszystko to, co jest najczęściej emitowane na falach eteru w największych rozgłośniach radiowych w Polsce i na Świecie…I chyba na tym właśnie polega uniwersalizm Zespołu SWEET COMBO. Prosty język muzyczny, dobre aranżacje i solidne wykonanie trafia do wszystkich ludzi, niezależnie od koloru skóry, języka czy też kręgu kulturowego.