XX-lecie Śląskiego Cechu Optyków

W 2014 roku mija 20 lat od powstania Śląskiego Cechu Optyków w Katowicach. Oczywiście, historia zorganizowanej działalności śląskich optyków sięga zdecydowanie wcześniejszych lat, ale wówczas działania prowadzone były w ramach Komisji Branżowej Optyków, a później Stowarzyszenia Optyków Polskich. Po samorozwiązaniu SOP podjęta została decyzja o powołaniu regionalnych cechów optycznych współtworzących Krajową Rzemieślniczą Izbę Optyczną.

18.06.1994 odbyło się w Katowicach zebranie założycielskie Śląskiego Cechu Optyków, po czym w dniu 13.12.1994 Sąd Rejonowy w Katowicach dokonał oficjalnej rejestracji naszego Cechu,  jako trzeciego po Międzywojewódzkim Cechu Rzemiosł Optycznych w Poznaniu i Dolnośląskim Cechu Optyków we Wrocławiu branżowego cechu optycznego w Polsce.

Po powołaniu kolejnych Cechów w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, na zebraniu założycielskim w dniu 20.01.1996 do życia powołana została Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna. Od momentu powstania KRIO przedstawiciele naszego Cechu aktywnie uczestniczą we wszystkich jej pracach będąc członkami wszystkich jej organów statutowych.

Niezależnie od działalności w ramach KRIO Śląski Cech Optyków nieprzerwanie reprezentuje zrzeszonych optyków w kontaktach z regionalnymi organami administracji państwowej i samorządowej, organami skarbowymi, Narodowym Funduszem Zdrowia, organizuje liczne kursy i szkolenia, spotkania integracyjne, wyjazdy na krajowe i zagraniczne imprezy targowe, wyjazdy turystyczne. W 2007r – za przykładem innych cechów i KRIO – ufundowany został sztandar Śląskiego Cechu Optyków.

Dwudziestolecie istnienia Śląskiego Cechu Optyków wydaje się być dobrym momentem do podsumowania naszej działalności w odświętnej, urodzinowej atmosferze.

Dlatego postanowiliśmy zaprosić Państwa do udziału w obchodach XX- lecia Śląskiego Cechu Optyków, które będą miały miejsce 25.10.2014.

Obchody rozpoczną się od uroczystej Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem św.Anny w zabytkowej dzielnicy Katowic – Nikiszowcu. Po Mszy Świętej, uświetnionej występami chóru Gospel Sound z Katowic zaprosimy Państwa do wspólnego zwiedzania tej wyjątkowej pod względem historycznym i architektonicznym dzielnicy Katowic oraz na tradycyjny śląski poczęstunek w pobliskiej Cafe Byfyj.   Z Nikiszowca przemieścimy się do Hotelu Luxury Rezydencja na granicy Bytomia i Piekar Śląskich , gdzie począwszy od godziny 17.00 zaplanowana została dalsza część uroczystości. Wieczór uświetni występ Czesława Jakubca – Kabaret Tenor .

Szczegółowy program uroczystości przedstawia się następująco:

Sobota, 25.10.2014

 • Godz. 10.00-11.00  Zakwaterowanie w Hotelu Luxury Rezydencja ( Piekary Śl. , ul. Stara1)
 • Godz. 11.00-12.00  Przejazd autokarem lub samochodami do Nikiszowca
 • Godz. 12.00-13.00  Msza Święta w kościele Świętej Anny
 • Godz. 13.00-14.00  Poczęstunek w Cafe Byfyj
 • Godz. 14.00-15.00  Zwiedzanie Nikiszowca
 • Godz. 15.00-16.00  Przejazd do Hotelu Rezydencja
 • Godz. 16.00-17.00  Zakwaterowanie w hotelu cd, czas wolny
 • Godz. 17.00-19.00  Część oficjalna uroczystości XX lecia Śląskiego Cechu Optyków
 • Godz. 19.00-20.30  Uroczysta kolacja
 • Godz. 20.30-21.30  Kabaret Tenor: Czesław Jakubiec
 • Godz. 21.30 …..        Tort urodzinowy, zimny bufet, zabawa przy muzyce

Nikiszowiec (www.nikiszowiec.pl) jest dzielnicą Katowic o niepowtarzalnym i urzekającym klimacie. Robotnicze osiedle zostało zbudowane w latach 1908-1915 i rozbudowane w latach 1920-1924  dla pracowników kopalni należącej do spółki Giesche. Nazwa pochodzi od pobliskiego szybu „Nickisch” (obecnie Poniatowski), wybudowanego w 1906 r . Osiedle zostało zaprojektowane przez architektów, braci Georga i Emila Zillmannów z Berlina – Charlottenburga, autorów również innych okolicznych projektów, m.in. oddalonego o kilka kilometrów miasta-ogrodu, Giszowca. Architekci stworzyli osiedle trójkondygnacyjnych bloków z czerwonej cegły, otaczających wewnętrzne dziedzińce, połączonych ze sobą przewiązkami nad oddzielającymi je ulicami. Plan osiedla obejmował dziesięć bloków – siedem mieszkalnych i dwa mieszkalno – usługowe oraz otwarty kwartał z mieszkaniami, sklepami, budynkiem zarządu kopalni, hotelem robotniczym, restauracją, posterunkiem żandarmerii z aresztem, apteką, pralnią oraz łaźnią  Od 14.01.2011 Nikiszowiec wpisany jest na listę Pomników Historii.
Podczas Powstań Śląskich, a szczególnie w czasie pierwszego powstania w Nikiszowcu toczyły się zacięte walki o przyłączenie terenów Górnego Śląska do Polski. O wydarzeniach tamtych czasów opowiada film „Sól ziemi czarnej”, którego sceny kręcone były m.in. w Nikiszowcu. Również niektóre ze scen filmu „Perła w Koronie” opowiadającego o międzywojennych strajkach górniczych i ostatniego ze śląskiej trylogii Kazimierza Kutza filmu „Paciorki jednego różańca”  kręcone były w Nikiszowcu.
Zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Anny – zaprojektowany również przez braci Zillmanów, wzniesiony został w latach 1914-1927. Fundatorem budowy kościoła była także firma Giesche, a jego architektura nawiązuje do sąsiadującego osiedla – Nikiszowca.  Kościół św. Anny został zbudowany na podobieństwo świątyń średniowiecznych w formie krzyża, o bazylikowej kopule wieńczącej skrzyżowanie trójnawowego transeptu z osią boczną. W kościele złożone zostały relikwie świętych męczenników Placyda i Klemencji. Główny ołtarz, ambona, chrzcielnica, prospekt organów, figury św. Antoniego i św. Teresy zostały wykonane przez artystę Jerzego Schreinera w Monachium. Witraże wykonał Jerzy Schneider w Ratysbonie. 5 dzwonów wykonała firma Schillinga w Appoldzie k. Weimaru. Żyrandol brązowy, barokowy wg projektu E. i G. Zillmanów wykonano w Berlinie – Charlottenburgu.
Hotel Luxury Rezydencja ( 41-940 Piekary Śląskie, ul. Stara 1, www.rezydencjahotel.pl)  znajduje się na północ od centrum Katowic, na granicy Bytomia i Piekar Śląskich, w bliskiej odległości od autostrady A1. Zjazd z autostrady na Piekary Śląskie i Bytom, następnie kierujemy się na Bytom i Świerklaniec – Aleja Obwodowa Zachodnia – droga nr 911. Od strony Katowic dojazd Aleją Chorzowską (nr 79), następnie Aleją Jana Pawła II (nr 911).

Kabaret Tenor. Czesław Jakubiec (www.kabarettenor.pl) – to człowiek, który, jak czytamy w jego biografii podejmuje wyzwania i chętnie konfrontuje swój talent z oczekiwaniami wymagających widzów.  Wpisuje się w pewną niszę rozrywki nie do końca poważnej, ale też nie trywialnej. Mógłby występować w operze albo w kabarecie, ale wybrał coś pomiędzy. Jego występy to zaskakujące połączenie muzyki, humoru i interaktywnej zabawy. Udowadnia, że artystyczne może być popularne. Wszystko w jednym: filharmonia w kabarecie, jeżeli opera to komiczna, śpiew przerywany wybuchami śmiechu! Muzyka poważna – poważną być już nie może!…..

W niedzielę, 26.10.2014 zachęcamy Państwa do zwiedzenia pobliskiej Sztolni Czarnego Pstrąga lub Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Wewnątrz sztolni panuje temperatura ok. 10 stopni C. Zwiedzanie polega na przepłynięciu łodziami 600 metrowego odcinka sztolni. Płynąc obserwujemy w migotliwym świetle lamp ociosy skał, na których są widoczne pionowe lub skośne rowki czyli ślady otworów strzałowych. Osoby spostrzegawcze z pewnością wypatrzą pływające pod łodziami czarne pstrągi….

Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystości obchodów XX lecia Śląskiego Cechu Optyków.  Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w biurze Cechu tel. 32 78 10 658,  scokatowice@wp.pl  w terminie do 15.09.2014.

Zaprzyjaźnione firmy branży optycznej serdecznie zachęcamy do sponsoringu uroczystości.

Za Zarząd Śląskiego Cechu Optyków w Katowicach

Aleksander  Filak
Prezes  Zarządu Cechu

 

Sponsorzy XX-lecia Śląskiego Cechu Optyków

SPONSOR GŁÓWNY

HOYA LENS POLAND Sp. z o.o.

LIW LWEANT Sp. o.o. JZO Sp. z o.o. ALBINEX SP. J.
AM GROUP Plus Sp. z o.o. Cooper Vision Sp. Z o.o. ESCHENBACH OPTIK POLEN Sp. z o.o.
KOH S.C. PH OKO s.c. POLAND OPTICAL Sp. z o.o.
TEGRA TOPCON POLSKA Sp. z o.o. Vidi Vici
ALCON POLSKA Sp. z o.o. AJG OFFICE Części Okulary i Akcesoria AUSTER – Wyrób Opraw Okularowych
MENRAD POLSKA Sp. z o.o. OPTIMEX – VISCOM OWP BRILLEN GmbH
SZAJNA Laboratorium Optyczne VN Group01