Szlakiem „Ogniem I Mieczem” 2013.05

TERMIN: 27.04 – 04.05.2013

CENA: 1740 PLN – przy grupie 30 os.* 1985 PLN – przy grupie 20 os.*

Wycieczka na proponowanym szlaku to wyprawa do korzeni Polski – do kwintesencji Kresów. Wyprawa do miejsc wymazywanych z naszej pamięci przez powojenne dziesięciolecia. To tam łatwiej jest nam pamiętać o naszych wieszczach opisujących piękno tych ziem, o pisarzach, hetmanach, królach, przywódcach politycznych ale i o zwykłych ludziach – naszych przodkach.

1. KATOWICE – Kraków – Rzeszów, przerwa na posiłek (we własnym zakresie) – granica państwa (formalności ok. 2 godz. + przesunięcie zegarków o 1 godzinę do przodu) – LWÓW, zakwaterowanie w hotelu 3*, obiadokolacja, nocleg. Przejazd ok. 420 km.

2. LWÓW, po śniadaniu całodzienne zwiedzanie miasta, między innymi: katedra greko-katolicka (św. Jura), Rynek z Ratuszem i Kamienicą Królewską, katedra Ormiańska, łacińska, kościół Dominikanów, cerkiew Wołoska, pomnik Mickiewicza, Wały Hetmańskie, budynek opery, Łyczaków z Cmentarzem Orląt Lwowskich, powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

3. LWÓW, po śniadaniu wyjazd – ŚWIRZ zamek z XVI wieku, własność Bora Komorowskiego do 1939 r. – Rohatyn – HALICZ ruiny twierdzy stolicy Księstwa Halickiego, na wzgórzu ponad Dniestrem – STANISŁAWÓW (Iwano-Frankiwsk), zwiedzanie centrum miasta, kościoły różnych wyznań, synagoga, pomnik Mickiewicza – KOŁOMYJA, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 230 km.

4. KOŁOMYJA, po śniadaniu zwiedzanie: Etnograficzne Muzeum Huculskie – HORODENKA kościół projektu Bernarda Meretyna – CZERWONOGRÓD ruiny zamku w niecce doliny Dżurynu – ZALESZCZYKI przejazd niegdyś granicznym mostem na Dniestrze – MELNICA PODOLSKA podziwianie pięknej doliny meandrującego Dniestru – OKOPY ŚW.TRÓJCY forteca zbudowana w czasach, gdy Podole należało do Turcji – KAMIENIEC PODOLSKI, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 240 km.

5. KAMIENIEC PODOLSKI, po śniadaniu zwiedzanie: twierdza z XIV w., miasto na „wyspie” – CHOCIM zamek i pola dwóch wielkich XVII w. bitew – KAMIENIEC PODOLSKI, powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 120 km

6. KAMIENIEC PODOLSKI, po śniadaniu wyjazd – SKAŁA PODOLSKA ruiny zamku i dworu – JAZŁOWIEC ruiny zamku, pałac – siedziba zakonu Niepokalanek – BUCZACZ ratusz, kościół – TREMBOWLA twierdza z czasów Kazimierza Wielkiego – Tarnopol – ZBARAŻ słynny obroną opisaną przez Sienkiewicza – WIŚNIOWIEC gniazdo rodu, m.in. Jaremy – KRZEMIENIEC, przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 260 km.

7. KRZEMIENIEC, po śniadaniu zwiedzanie: Muzeum Juliusza Słowackiego, Liceum Krzemienieckie, Góra Bony – POCZAJÓW ławra prawosławna – PODHORCE najwspanialsza kresowa rezydencja magnacka – OLESKO zamek – miejsce urodzin Jana Sobieskiego – LWÓW, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.. Trasa ok. 190 km

8. LWÓW, po śniadaniu ew. ostatnie zakupy, wyjazd – GRÓDEK JAGIELOŃSKI – granica państwa – przerwa na posiłek (we własnym zakresie) – powrót do KATOWIC w godzinach wieczornych. Przejazd ok. 420 km.

Cena wyniesie 1740 zł przy grupie min. 30 os, 1985 zł przy grupie min. 20 os.

CENA ZAWIERA: transport: autokar (klimatyzacja) zakwaterowanie w hotelach, pokoje 2-osobowe z łazienkami: 3 noclegi w hotelu 3* we Lwowie 1 nocleg w Kołomyi (lub w hotelu na obrzeżach miasta); 2 noclegi w Kamieńcu Podolskim; 1 nocleg w Krzemieńcu; wyżywienie zgodnie z programem: 7 x śniadania, 7 x obiadokolacje opiekę pilota na całej trasie ubezpieczenie NNW i KL (TU Europa) opłaty graniczne, parkingi.

CENA NIE ZAWIERA: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usług przewodnika lokalnego polskojęzycznego we Lwowie, płatne w złotówkach u pilota – ok. 45 $ dopłaty do pokoju 1-os.- 380 zł (obowiązkowej w przypadku braku osoby na dokwaterowanie).

INFORMACJE DODATKOWE: wyjazd z Katowic z miejsca wskazanego przez Organizatora o godz. 07:00, powrót w to samo miejsce ok. godz. 22:00 istnieje możliwość wyjścia na przedstawienie w Operze (koszt ok. 40 zł). Repertuar dostępny na stronie www.opera.lviv.ua. Przedstawienie nie jest punktem programu wycieczki. Biuro może pomóc przy zakupie biletów. Wskazane jest wzięcie odpowiedniego stroju. istnieje możliwość zorganizowania we Lwowie wieczorku regionalnego z muzyką na żywo (koszt ok. 40 $) łączna trasa (bez przejazdów po zwiedzanych miastach) wyniesie ok. 2200 km.

UWAGA: wycieczka zostanie zrealizowana przy zgłoszeniu się min. 20 osób 30 dni przed rozpoczęciem imprezy biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie.

WARTO WIEDZIEĆ: Waluta Obowiązującą waluta na Ukrainie są hrywny (UAH), które można zakupić w kantorach w Polsce. Wymiany złotówek na hrywny można dokonać również na granicy lub we Lwowie, na dalszą trasę proponujemy zabrać euro lub dolary. Kurs walut: 1 PLN = ok. 2,3 UAH, 1 Euro = ok. 9,9 UAH, 1 USD = ok. 8 UAH. Granica Przy przekroczeniu granicy polsko-ukraińskiej wymagany jest paszport ważny min. 3 miesiące od daty zakończenia imprezy. Transport Przy grupie powyżej 20 osób zamawiany jest autokar na 27, 35 lub 49 miejsc. Przy mniejszej liczbie uczestników jest możliwość organizacji wyjazdu busem. Hotel Na Ukrainie nie wszystkie hotele są objęte standaryzacją. Hotele które proponujemy są przez nas sprawdzone. Pokoje 2-os. z łazienką. Wyżywienie Posiłki w większości są serwowane, przyrządzane zgodnie z miejscowym zwyczajem kulinarnym. W przypadku serwowanych posiłków w cenie jest 1 napój, dodatkowe napoje płatne są we własnym zakresie. W trakcie podróży w miarę możliwości planowane będą postoje na posiłki (we własnym zakresie). Czas Po przekroczeniu granicy należy przesunąć zegarek o 1 godz. do przodu. Pogoda Podobna jak w Polsce, sugerujemy zabrać wygodne buty oraz kurtkę przeciwdeszczową. Przykładowe ceny Kawa, herbata – od 3 zł, piwo 0,5 l – od 4 zł, woda 0,5 l – od 2 zł, obiad – od 20 zł. Ważne Do świątyń prawosławnych należy zabrać odpowiedni strój: nakrycie głowy i długa spódnica (Panie) oraz długie spodnie (Panowie).