KATOWICE Plac Wolności 12 tel. + 48 32 78 10 658 www.12948629_scoold.pl

Czcionka

Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99
Aktualności
Informacje Sztandar

Sztandar

Sztandar Śląskiego Cechu Optyków

Poniżej prezentujemy fragment tekstu przewodniego:

Szanowni Państwo!

          Przeglądając Internet, by znaleźć informacje o historii Rzemiosła i Cechów, natrafić można na całe spektrum zadań i godności, przynależnych tej  formie ludzkiej działalności. Cechy nazywano „bractwami”, a ich członków „braćmi”. Powoływane były na podstawie edyktów królewskich i szlacheckich  oraz ustaw cechowych. Przynależność dawała liczne przywileje, lecz jeszcze więcej obowiązków. Regulaminy (dziś statuty) zwano wilkierzami. Zawierały wiele punktów, szczegółowo porządkujących pracę i prawa.
          Wraz z rozwojem miast, rozwijały się też Cechy - miały siedziby w dzisiejszych centrach miast, oznakowane godłem zawodu, osobną kaplicę dla swego patrona, pieczęć, bęben, chorągiew, pod swoją opieką bramę lub basztę w obrębie murów miejskich, których bronić musiały własnymi siłami i własnym orężem.
          Oprócz celów gospodarczych i politycznych (starsi Cechów zasiadali we władzach miast), Cechy łączyły się dla celów wojskowych i kulturalnych. Rzemieślnik musiał wyróżniać się kunsztem w swym zawodzie potwierdzonym egzaminem, godnością, rzetelnością i sumiennością.

Dziś też tak postrzegamy pojęcie rzemieślnik.
      Gdyby wnikliwie przyjrzeć się historii i dniu dzisiejszemu rzemiosła, to dochodzimy do wniosku, że kontynuacja założeń, które przyświecały naszym  „braciom” w wiekach średnich, jest aż nadto widoczna w naszej współczesnej działalności Cechowej. 
Wiele zakrętów historii naszego kraju spowodowało, że Cechy i Izby Rzemieślnicze długo nie mogły kultywować swych tradycji. Na szczęście to się zmienia.
           Śląski Cech Optyków w Katowicach w swej obecnej postaci jest stosunkowo młodym Zrzeszeniem Rzemieślników, lecz kontynuuje z wielkim szacunkiem cechowe tradycje, zarówno te wielowiekowe, jak i te odziedziczone po naszych bezpośrednich poprzednikach, zrzeszając na swoim i sąsiednich terenach znaczące Zakłady Optyczne, prowadzone przez doświadczonych Optyków. Należymy do Cechu najprężniej działającego w Polsce.   Liczymy się w Polsce i na Zachodzie. Ta wspólnota od bardzo wielu lat łączy nas, ale i zobowiązuje.
            Do wspaniałych, wielowiekowych tradycji należą Godła Cechowe. 
Wzorem innych Cechów Zarząd ŚCO -  jak Państwo już wiecie z wcześniejszej korespondencji - podjął 7 lutego 2007r. uchwałę o ufundowaniu SZTANDARU CECHOWEGO.
          Piękną tradycją są również Gwoździe przybijane na drzewcu Sztandaru, upamiętniające fundatorów i dobrodziejów tej inicjatywy. Sztandar będzie nas reprezentował na Świętach Cechowych, oficjalnych spotkaniach, uroczystościach i przy innych okazjach.

          Niezmiernie miło nam zaprosić Państwa na uroczyste poświęcenie SZTANDARU, które będzie miało miejsce w Katedrze pod wezwaniem Chrystusa Króla w Katowicach 20 października 2007r. o godzinie 15,30. Następnie odbędą się uroczystości związane z obchodami kolejnej rocznicy powołania Śląskiego Cechu Optyków w Zajeździe „Marysin Dwór” w Katowicach, na ulicy Pukowca 17c.

Menu Główne


Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99

Witamy serdecznie!

Oto oficjalna strona Śląskiego Cechu Optyków. Mamy nadzieję. że przybliży Państwu naszą działalność i pozwoli poznać naszą historię.

Imieniny

Wczoraj: Alicji, Alojzego, Marty
Dzisiaj: Pauliny, Tomasza, Agenora
Jutro: Wandy, Zenona, Albina

Filmy Edukacyjne

Pod poniższym linkiem przedstawiamy Państwu 21 mini odcinków filmów edukacyjnych wyprodukowanych przez firmę SIDMA na zlecenie KRIO. Zrealizowany materiał jest znacznie bardziej obszerny i dostępny w formie płyt DVD w siedzibie KRIO. Zapraszamy do obejrzenia. Więcej...

Śląski Cech Optyków

Cookies

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swoje przeglądarce.

Oferta wstąpienia do ŚCO

By zostać naszym członkiem, należy spełnić warunki określone w statucie. Formularz do pobrania w dziale Zostań Członkiem Cechu.

Użytkownicy Online

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości