KATOWICE Plac Wolności 12 tel. + 48 32 78 10 658 www.12948629_scoold.pl

Czcionka

Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99
Aktualności
Informacje Bieżące spotkania Zebranie Zarządu 18.08.2011

Zebranie Zarządu 18.08.2011

W dniu 17.08.2011 odbyło się zebranie Zarządu Śląskiego Cechu Optyków w Katowicach.


Oprócz innych tematów związanych z funkcjonowaniem naszego Cechu i przygotowaniami do organizacji IX Ogólnopolskiego Kongresu Optyków KRIO w dniach 17-20.11.2011 program zebrania obejmował również:
1. Organizację wyjazdu na obchody Święta św. Hieronima, patrona Optyków Polskich,
    na które zaprasza nas Małopolski Cech Optyków w Krakowie.
2. Rozliczanie recept z NFZ oraz  omówienie zagadnień związanych z rejestracją optyków
    jako wytwórców wyrobu medycznego na zamówienie w Urzędzie Rejestracji.

Ad. 1

W dniach 16-18.09.2011 Małopolski Cech Optyków organizuje obchody Święta Patrona Polskich Optyków – św. Hieronima w Jodłowym Dworze u stóp Świętego Krzyża w Górach Świętokrzyskich ( ok. 30 km. od Kielc). Dla osób zainteresowanych wyjazdem organizujemy wspólny przejazd autokarem z Katowic. Wyjazd 16.09.2011 ok. godz. 7.00, powrót do Katowic 18.09.11 w godzinach popołudniowych. Szczegółowy program imprezy obejmujący mszę świętą na Świętym Krzyżu, zwiedzanie  Klasztoru na Świętym Krzyżu, Krypty Jeremiego Wiśniowieckiego, Muzeum Misyjnego i Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz Jaskini Raj znajdą Państwo na stronie MCO
Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy o pilny kontakt telefoniczny z biurem Śląskiego Cechu Optyków w Katowicach 32 78 10 658.

Ad.2


W związku z wejściem w życie ustawy z 20 maja 2010 o wyrobach medycznych wygasa ważność wcześniejszych rejestracji optyków okularowych w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych jako wytwórców wyrobów medycznych wykonywanych na zamówienie. Ma to istotne znaczenie m.in. dla optyków, którzy zawierając umowy z NFZ dostarczali kopie zaświadczenia o rejestracji jako wytwórca wyrobu medycznego na zamówienie i zawierali tzw. umowy otwarte, umożliwiające rozliczenie cen soczewek okularowych powyżej wartości limitu.
     Jak informowaliśmy Państwa w piśmie Cechu z dnia 6.12.2010, w korespondencji kierowanej do KRIO dnia 19.11.2010 Prezes Urzędu Rejestracji potwierdził, iż „okulary korekcyjne spełniają definicję wyrobu medycznego podaną w ustawie z dnia 20 maja 2010r o wyrobach medycznych ” -  stąd na podstawie załącznika nr 3 poz 105 ustawy o podatku od towarów i usług właściwą dla nich stawką podatku VAT jest stawka 8%.    


     Równocześnie Prezes Urzędu Rejestracji stwierdził, iż Zakład Optyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych nie stanowi wytwórcy wyrobu medycznego, a tym bardziej wytwórcy wyrobu medycznego na zamówienie - jeżeli do wykonywania okularów posługuje się  soczewkami okularowymi i oprawami oznakowanymi znakiem CE przez ich wytwórcę. W takiej sytuacji jest traktowany przez ustawę jak dystrybutor i nie spoczywa na nim obowiązek rejestracji jako wytwórcy wyrobu medycznego na zamówienie.
    Optyk jest traktowany jako wytwórca wyrobu medycznego na zamówienie tylko wówczas, jeżeli do wykonania okularów wykorzystywałby oprawy lub soczewki okularowe indywidualnie wykonane ze względu na specyficzne potrzeby pacjenta, które nie są oznaczone znakiem CE. Wtedy ciąży na nim obowiązek wcześniejszej rejestracji w Urzędzie, ale również inne obowiązki wynikające z ustawy o wyrobach medycznych – m.in. obowiązek dokonania oceny zgodności z wymaganiami zasadniczymi wyrobu medycznego wykonanego na zamówienie i obowiązek zapewnienia systemu takiej oceny zgodności. Dodatkowo pojawia się możliwość kontroli wypełniania tych obowiązków przez Urząd Rejestracji.

     Zgodnie z uzyskaną informacją, Śląski Oddział NFZ w Katowicach przyjmował i zapewne przy zawieraniu kolejnych umów ( tzw. umów otwartych, umożliwiających rozliczanie cen soczewek powyżej limitu) będzie przyjmował jako jeden z załączników potwierdzenie rejestracji optyka jako wytwórcy wyrobu medycznego na zamówienie, aby umożliwić optykom, którzy przewidują taką możliwość zastosowanie indywidualnie wykonanych soczewek okularowych i ich rozliczanie w ramach refundacji w cenach powyżej limitu. Niektórzy optycy wykorzystują tą możliwość również np. przy wystawianiu faktur dla PFRON, MOPS, itd.  Załącznik potwierdzający rejestrację optyka jako wytwórcy wyrobu medycznego na zamówienie nie był jednak wymagany od optyków, którzy posługują się wyłącznie soczewkami ze znakiem CE i rozliczają ich ceny do wysokości limitu w ramach tzw. umów zamkniętych.
      Reasumując, rejestracja optyka jako wytwórcy wyrobu medycznego na zamówienie nie jest warunkiem stosowania 8% stawki podatku VAT, nie jest również warunkiem zawierania umów z NFZ.  W związku jednak z wejściem w życie nowej ustawy z 20 maja 2010 r o wyrobach medycznych i wygaśnięciem ważności dotychczasowych rejestracji, optycy, którzy przewidują stosowanie opraw lub soczewek okularowych bez znaku CE , a w szczególności chcą w przyszłości rozliczać się z NFZ w ramach umów otwartych, dających możliwość rozliczania soczewek w cenach powyżej wysokości limitu – powinni dokonać powtórnej rejestracji jako wytwórcy wyrobów medycznych na zamówienie ( w terminie do 18.09.11 aby zachować ciągłość dotychczasowych rejestracji).
      Optycy, którzy zawarli z NFZ umowy otwarte, lecz nie chcą dokonywać powtórnej rejestracji jako wytwórca wyrobu medycznego na zamówienie, mogą poinformować NFZ na 14 dni przed początkiem miesiąca, od którego zmiana nastąpi ( np. od 1.10.11), iż nie są już wytwórcami wyrobu medycznego na zamówienie. W takiej sytuacji wymagany będzie jednak aneks do dotychczasowej umowy obejmujący m.in. zmianę cen rozliczanych soczewek.

Menu Główne


Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99

Witamy serdecznie!

Oto oficjalna strona Śląskiego Cechu Optyków. Mamy nadzieję. że przybliży Państwu naszą działalność i pozwoli poznać naszą historię.

Imieniny

Wczoraj: Łukasza, Kai, Eugenii
Dzisiaj: Jerzego, Wojciecha, Ilony
Jutro: Grzegorza, Aleksego, Horacego

Filmy Edukacyjne

Pod poniższym linkiem przedstawiamy Państwu 21 mini odcinków filmów edukacyjnych wyprodukowanych przez firmę SIDMA na zlecenie KRIO. Zrealizowany materiał jest znacznie bardziej obszerny i dostępny w formie płyt DVD w siedzibie KRIO. Zapraszamy do obejrzenia. Więcej...

Śląski Cech Optyków

Cookies

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swoje przeglądarce.

Oferta wstąpienia do ŚCO

By zostać naszym członkiem, należy spełnić warunki określone w statucie. Formularz do pobrania w dziale Zostań Członkiem Cechu.

Użytkownicy Online

Naszą witrynę przegląda teraz 51 gości